Samochodowe porady

Kto musi zapłacić podatek od samochodu?

Kto musi zapłacić podatek od samochodu?

Zakup samochodu wiąże się z kilkoma formalnościami, których musi dopilnować nowy właściciel. Jedną z nich jest podatek od samochodu. Poniżej przeczytasz kto i w jakiej sytuacji bezwzględnie musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli od wzbogacenia.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5%, 1% lub 2%. Należy go uiścić w ciągu 14 dni od momentu zawarcia kilku rodzajów umów. Należą do nich między innymi umowy kupna sprzedaży, pożyczki i darowizny.

Większość Polaków styka się z tym zobowiązaniem, kupując samochód. Jednak nie zawsze po zakupie auta podatek jest obowiązkowy. Należy go zapłacić, kupując samochód używany od osoby prywatnej na terenie Polski. Wartość auta musi też przekraczać 1000 zł.

Jeśli poprzednim właścicielem samochodu była firma, salon sprzedaży lub komis, podatku nie trzeba płacić. Można przyjąć, że opłata zaszyta jest wtedy w podatku VAT, który płacą te podmioty. Podobnie jest w wypadku aut nowych lub kupionych za granicą, nawet od osoby prywatnej.

Z podatku zwolnione są osoby z orzeczeniem o znacznym lub lekki stopniu niepełnosprawności (każde schorzenie) lub niewielkim stopniu niepełnosprawności ruchowej. Warunkiem jest to, że kupują pojazd na własny użytek.

Uiszczenie opłaty nie jest konieczne, aby zarejestrować pojazd. Urzędnicy starostwa nie wymagają do wglądu druku PCC. Jednak w wielu urzędach podczas rejestracji auta, grzecznościowo przypomina się podatnikom, że konieczne jest także opłacenie podatku.

Ile wynosi podatek od samochodu>

Od wielu lat podatek od samochodu wynosi 2% jego wartości. Czasem jednak może mieć niewiele wspólnego z kwotą, która widnieje na umowie kupna sprzedaży, ponieważ Urząd Skarbowy bierze pod uwagę rynkową wartość auta a nie kwotę, którą wynegocjował nowy właściciel.

Podatnik może nie zgadzać się z kwotą podatku od samochodu, którą uzyskał w urzędzie. Może w tej sytuacji skorzystać z opinii biegłego, ale jest ona płatna 500 zł. Tym samym, często lepiej opłacić podatek i zapomnieć o sprawie. Jeśli kupujący przedstawi urzędnikowi dokumenty, które dowodzą tego, że auto jest uszkodzone (zdjęcia, faktury za naprawę, wycenę naprawy), podatek może zostać obniżony.

Kara za brak opłacenia podatku od samochodu

Brak opłaty PCC jest traktowany jak wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, które przedawnia się po 5 latach. Sporo jednak zależy od tego, czy podatnik samo przyzna się do błędu, czy zostanie przyłapany.

Jeśli Urząd Skarbowy wykryje brak podatku, może nałożyć karę, która zależy od płacy minimalnej w danym roku podatkowym. Obecnie wynosi pomiędzy 300 zł a 60 000 zł. Do tego oczywiście trzeba zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami ustawowymi.

Jeśli podatnik sam przyzna się w urzędzie, że zapomniał o zobowiązaniu, kary może uniknąć. Wystarczy, że złoży oświadczenie pisemne, nazywane „czynnym żalem”, w którym poinformuje urząd o niedopełnieniu formalności i opłaci podatek z odsetkami. Najczęściej to zamyka temat.

Udostępnij

O autorze