Samochodowe porady

Jakie zmiany dla kierowców w 2021 roku?

Jakie zmiany dla kierowców w 2021 roku?

Rok 2021 przyniesie ze sobą spore zmiany w kodeksie ruchu drogowego. czy wpłyną one pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach? 

Zmiana ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym w nocy, a także większe prawa dla pieszych już teraz budzą kontrowersje. Infografika poniżej przedstawia planowane zmiany dla kierowców w 2021 roku.

1. Dokumentacja fotograficzna samochodu.

Takie rozwiązanie pozwoli na identyfikację i weryfikację, czy dany pojazd faktycznie został poddany badaniu technicznemu.

Planowany jest obowiązek dokumentowania fotograficznego obecności pojazdu na badaniach technicznych. Zdjęcia mają być przechowywane przez 5 lat od dnia przeprowadzenia badania.

2. Samochód zarejestruje salon.

Pojawią się ułatwienia dla kupujących auto w salonie. W salonie sprzedaży będzie można załatwić wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją. Temat dotyczy nie tylko pojazdu samochodowego, ale i przyczepy oraz motoroweru.

Po zakupie nowego pojazdu nie będzie już więc konieczności udania się do urzędu, dzięki temu zaoszczędzimy czas. Zmiana ma zacząć obowiązywać od 4 czerwca 2021 roku.

3. Zakaz jazdy na zderzaku.

Proponowana na 2021 rok zmiana przewiduje kary za niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Obecnie nie jest to unormowane przepisami. 

W projekcie proponuje się, aby na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m.

4. Jednolite ograniczenie prędkości na obszarze zabudowanym.

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym przepisy pozwalają na szybszą jazdę w nocy niż w dzień.

Planowana zmiana zakłada, że bez względu na porę obowiązywać będzie ograniczenie do 50 km/h. 

Aktualnie obowiązujące ograniczenia prędkości w Polsce można sprawdzić rozwiązując dział „Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia” znajdujący się w części specjalistycznej testów na prawo jazdy Zdamyto.

5. Pieszy z większymi prawami.

To propozycja budząca największe kontrowersje i spory. Po wejściu w życie nowych przepisów obowiązkiem kierowcy będzie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Przepis nie będzie dotyczył tramwajów.

6. Zakaz korzystania z telefonu przez pieszych na jezdni lub torowisku.

Zaproponowano regulacje zakazujące pieszemu korzystania z m.in. z telefonów komórkowych w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) .

Zakaz dotyczy także innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska.

7. Możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

Podczas przerejestrowania samochodu po zakupie, nie trzeba będzie zmieniać tablic rejestracyjnych. Zmiana pozwoli zaoszczędzić prawie 100 zł.

Dzięki centralnej ewidencji pojazdów będzie można zrezygnować  z obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej oraz wtórnika. Rozwiązanie wejdzie w życie 4 września 2022 roku.

To też kolejne rozwiązanie, które zmniejsza biurokrację i ilość formalności, które trzeba aktualnie przejść np. po zakupie auta. .

8. Mniej czasu na egzamin na prawo jazdy.

Zmniejszeniu ma ulec minimalny czas po jakim może być egzaminatorowi przydzielona w ciągu dnia kolejna osoba egzaminowana. Obecnie jest to 50 minut, natomiast po skróceniu ma być 45 minut.

W przypadku, gdyby egzamin nie odbył się, egzamin nie byłby wliczany do liczby egzaminów, które danego dnia przeprowadził dany egzaminator.

Poniżej infografika przygotowana przez portal Zdamyto.com oferujący aktualne testy na prawo jazdy. 

zmiany dla kierowców 2021

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz