Samochodowe porady

Historia marki Porsche

Historia marki Porsche

Synonim niezawodności. Marka, która rozpala wyobraźnie milionów fanów 4 kołek na świecie. Triumfator setek, o ile nie tysięcy wyścigów na całym świecie. Przed wami – Porsche. Kiedyś producent wozów pancernych, dziś samochodów z najwyższej półki światowej. W 2031 stuknie 100 lat od istnienia tej firmy i nie jako szykując się na ten jubileusz zebraliśmy wraz z redakcją serwisu http://www.lukasmotorsport.pl/ garść interesujących faktów dotyczących tej legendy motoryzacji.

Ciekawostki z historii marki

Marka Porsche (pełna nazwa to Dr. Ing. h. c. F. Porsche AG) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych producentów samochodów na świecie. Cechą charakterystyczną firmy jest wysoka jakość wykonania wszystkich aut i bardzo ciekawy design, który wyróżnia Porsche na tle innych firm w branży motoryzacyjnej. Jak na niemiecką firmę przystało, ich samochody są również bardzo bezpieczne i dzięki temu sprzedają się rewelacyjnie każdego roku. Powyższa marka została założona w 1931 roku przez Ferdinanda Porsche. Co ciekawe, początkowo produkowała z nakazu samego Adolfa Hitlera (!) samochody opancerzone wykorzystywane podczas II Wojny Światowej. Natomiast pierwsze auto (Typ 356) dla celów prywatnych opuściło fabrykę w 1948. 

Siedziba firmy

Obecnie, główna kwatera tej popularnej marki mieści się w jednym z piękniejszych miast w Niemczech, czyli w Stuttgarcie. To właśnie od herbu tego miasta zostało zaczerpnięte logo Porsche, które od prawie 90 lat pozostaje niezmienione i bardzo charakterystyczne dla tej firmy. W 1947 roku od przedsiębiorstwo od ojca przejął jego syn, czyli Ferry Porsche. Obecnym właścicielem marki jest koncern Volkswagen, który to związany był z nią praktycznie od samego początku istnienia. Pierwszy egzemplarz modelu 356 z 1948 roku zawierał bardzo dużo części z popularnego samochodu marki Volkswagen, czyli poczciwego Garbusa. 

Model 911

Do dziś w opinii wielu osób najpopularniejszym i najbardziej kultowym modelem wypuszczonym kiedykolwiek z fabryki Porsche, jest słynny 911. To czysta klasyka, która rzuca się w oczy z bardzo daleka, gdy porusza się ulicami. Ten model to typowy wóz sportowy, który od razu po jego wyprodukowaniu zaczął służyć w wielu wyścigach. Samochód sprzedawał się rewelacyjnie zarówno osobom prywatnym, jak i ścigającym się na najwyższym poziomie. Zaraz po wypuszczeniu go w 1963 roku zakochał się w nim cały świat i chciała mieć go każda osoba, którą było na niego stać. Niestety fabryka nie była w stanie zrealizować wszystkich zamówień, których było całe mnóstwo. 

Kontakty z Volkswagenem

Od samego początku istnienia firmy kontakty z marką Volkswagen układały się bardzo dobrze. Wszystko za sprawą samego założyciela, czyli Ferdinanda Porsche. Był on jedną z decyzyjnych osób, podczas produkcji modelu Volkswagen Beetle, czyli wyżej opisanego i popularnego w Polsce Garbusa. Do dzisiejszego dnia obydwa koncerny mocno współpracują i Porsche wykorzystuje wiele części Volkswagena do produkcji swoich samochodów. 

Obecne czasy

Obecnie koncern zaczął stawiać coraz częściej na bezpieczne samochody typu coupé, a jednym z hitów sprzedażowych jest model Panamera, który produkowany jest od 2009 roku. Na przełomie kilku ostatnich lat najlepiej sprzedają się modele Cayenne i Macan, czyli rodzinne i bardzo bezpieczne auta, których główną zaletą są spore gabaryty. 

Działalność w Polsce

Firma ma się bardzo dobrze w Polsce i sprzedaje każdego roku wiele swoich aut, które wciąż przyciągają nowych fanów tej popularnej marki. Pierwsze centrum marki otwarto w naszym kraju w 2006 roku i zostało ono zlokalizowane w Warszawie, co było bardzo logicznym wyborem. Obecnie w Polsce działa 5 salonów niemieckiej marki i znajdują się one w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. To z pewnością nie koniec rozwojowych działań w naszym kraju i z roku na rok będzie się pojawiać ich jeszcze większa liczba. 

Sukcesy sportowe

Porsche od wielu lat słynie z wielu sukcesów, które osiągają kierowcy w różnych seriach, startujący za kierownicą modeli marki. Firma od wielu lat specjalizuje się przede wszystkim w wyścigach długodystansowych, a najsłynniejszym z nich, w którym marka osiągnęła bardzo wiele sukcesów, jest francuski 24-godzinny wyścig Le Mans. Dla marki Porsche nie było również żadnym trudem wygranie najtrudniejszego wyścigu przełajowego na świecie, czyli Rajdu Dakar, który bardzo często zmienia nazwę. Obecnie w 2019 roku marka ma wciąż bardzo silną i mocno ugruntowaną pozycję na rynku nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Póki samochody produkowane są z ogromną starannością, a co zapewne nie zmieni się to pewnie przez kolejne dziesiątki lat, to Porsche pozostanie symbolem niemieckiej precyzji i wyborem numer 1 całej rzeszy kierowców na całym świecie.

W Polsce w ciągu ostatnich lat można zauważyć wzrostowy trend w ilości nowych rejestracji samochodów Porsche. W ostatnim roku przybyło ich na naszych drogach o 25% więcej niż w roku 2017 czyli łącznie 1672 sztuk. Jak będzie w tym roku? Czy doczekamy się czasów, kiedy zarobki w naszym kraju będą na tyle wysokie, że kupno auta ze Stuttgartu nie będzie czymś tak odległym jak dzisiaj?

Udostępnij

O autorze