Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jakie są wymiary tablicy rejestracyjnej? Dowiedz się więcej

27 stycznia 2023 wymiary tablicy rejestracyjnej

Tablica rejestracyjna to bardzo ważny element każdego pojazdu. Jej głównym zadaniem jest identyfikowanie właściciela pojazdu. Najczęściej na drogach spotykamy tablice koloru białego z czarnymi znakami. Jest to podstawowy wariant tablic rejestracyjnych. Jednak często możemy zauważyć tablice w innych kolorach. Tablice mogą mieć również różne wymiary. Co trzeba wiedzieć o tablicach rejestracyjnych? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jaki kolor i wymiary tablicy rejestracyjnej?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, podstawowy rodzaj tablicy rejestracyjnej ma kolor biały. Na białym tle widnieją litery i cyfry w czarnym kolorze. Litery znajdujące się na tablicy określają miejsce jej wydania. W podstawowym wariancie na tablicy może być jedna, dwie lub trzy litery. Liczby następujące po literach stanowią wyróżnik danego pojazdu. Inne zasady stosowane są w przypadku pojazdów wojskowych. W tym przypadku wyróżnik miejsca został zastąpiony oznaczeniem przeznaczenia pojazdu. Przepisy dopuszczają możliwość zamówienia indywidualnych tablic rejestracyjnym z ciągiem znaków określonym przez wnioskodawcę. Jakie wymiary ma tablica rejestracyjna? Tablica w standardowym wariancie ma wymiary 520 mm x 114 mm. W przypadku samochodów z rynku amerykańskiego i japońskiego dopuszczalne jest umieszczenie tablicy o mniejszych wymiarach. Taka zmniejszona tablica rejestracyjna ma wymiary 305 mm x 115 mm. Najmniejsze wymiary ma tablica rejestracyjna stosowana w motocyklach. Jej wymiary to 190 mm x 150 mm.

Jakie są rodzaje tablic rejestracyjnych?

Tablica w białych i czarnych kolorach jest najbardziej rozpowszechniona na polskich drogach. Ten wzór został wprowadzony już w 2000 roku w wyniku reformy administracyjnej Polski. Jednak często można zauważyć tablice wydane w Polsce, które mają inne kolory. Coraz częściej możemy zauważyć tablice o zielonym tle oraz czarnych znakach. Taka tablica stosowana jest w przypadku pojazdów ekologicznych. Tablice z żółtym tłem i czarnymi znakami są charakterystyczne dla pojazdów zabytkowych. Białe tło i czerwone znaki dotyczą tablic tymczasowych. Białe tło i zielone znaki ujrzymy na tablicach profesjonalnych. Wszystkie wymienione wcześniej tablice są wyposażone w tak zwany Euroband. Jest to umieszczony z lewej strony tablicy niebieski pas z oznaczeniem kraju rejestracji pojazdu. Odrębne zasady obowiązują w przypadku tablic rejestracyjnych umieszczonych w pojazdach placówek dyplomatycznych. Takie tablice mają jednolite niebieskie tło i znaki w kolorze czarnym.

Jakie pojazdy muszą posiadać tablice rejestracyjne?

Każdy samochód osobowy powinien być wyposażony w tablice rejestracyjne. Muszą być one umieszczone na przedzie i tyle pojazdu w miejscach do tego wyznaczonych. Jednak osobówki to nie jedyne pojazdy, które powinny być oznaczone tablicami. Warto pamiętać, że w tablicę rejestracyjną musi być wyposażona również przyczepa do samochodu. Jedną tablicę rejestracyjną umieszczoną z tyłu pojazdu musi posiadać również każdy motocykl. Tablice wymagane są także w przypadku ciągników i motorowerów. Warto dopilnować obowiązku posiadania tablicy. Za jego niedopełnienie grozi grzywna do 1500 złotych. Mandat można również otrzymać za posiadanie zabrudzonej tablicy, zakrywanie lub ozdabianie jej. Karę dostaniemy również za umieszczenie niewłaściwej tablicy w pojeździe.

Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wideorejestrator Samochodowy
Używany SEAT z pewnym pochodzeniem
Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego