Samochodowe porady

Ile wynosi czas na przerejestrowanie samochodu?

Ile wynosi czas na przerejestrowanie samochodu?

Kupienie używanego samochodu wiąże się nie tylko z dość długimi i często żmudnymi poszukiwaniami, lecz dodatkowo z naprawdę wieloma formalnościami. Kluczowe jest oczywiście to, aby sporządzić podczas zakupu odpowiednio sformułowaną umowę, lecz również to, aby o czasie przerejestrować samochód. Jak się okazuje, szczególnie ta ostatnia sprawa sprawia wielu kierowcom spore problemy. Na czym więc polega ten proces, dlaczego jest tak ważny, a także ile ma się czasu na przerejestrowanie samochodu?

Na czym polega rejestrowanie samochodu?

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, że jego auto posiada swój własny numer rejestracyjny. Jest to specjalne oznaczenie, które służy przede wszystkim do szybkiej identyfikacji danego pojazdu. Numer rejestracyjny obecny jest bowiem na specjalnych tablicach rejestracyjnych, które umieszczane są z przodu oraz z tyłu pojazdu. Co więcej, każdy pojazd ma także naklejkę, która powinna być umieszczona na przedniej szybie po jej prawej stronie u dołu. Dodatkowo na tablicach znajdują się naklejki hologramowe potwierdzające ich autentyczność. Rzecz jasna wszystko to poświadczone jest jeszcze dowodem rejestracyjnym.

Dlaczego przerejestrowanie auta jest tak ważne?

Widząc tak duże zabezpieczenia, można łatwo popaść w zadumę i zastanowić się nad tym, z jakiego powodu numer rejestracyjny jest tak ważny, a przede wszystkim, dlaczego przerejestrowanie auta jest koniecznością.
Numer rejestracyjny pojazdu wykorzystywany jest do jego identyfikacji. Może więc posłużyć np. policji podczas analizy wykonanego podczas pomiaru prędkości zdjęcia lub też może być doskonałym sposobem na odnalezienie auta. Co jednak ważne, numer rejestracyjny powiązany jest z właścicielem auta. Powoduje to, że państwo pilnuje tego, czy samochód jest poprawnie zarejestrowany. Jeśli kupi się auto i nie dokona się jego przerejestrowania na siebie, można otrzymać mandat w kwocie nawet tysiąca złotych. Powstaje więc teraz bardzo ważne pytanie, czyli jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu?

Ile ma się czasu na przerejestrowanie auta?

Jeśli chce się przerejestrować samochód, należy udać się do urzędu komunikacji ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Przede wszystkim mowa tu jest o umowie kupna-sprzedaży auta, starym dowodzie rejestracyjnym, a także o dokumencie potwierdzam tożsamość oraz o dowodzie ubezpieczenia auta. Rzecz jasna należy zdać także stare tablice rejestracyjne. Po przyjęciu wniosku do około 2 tygodni urząd wyda nowe dokumenty i tablice.
Ile jednak ma się czasu na to, aby udać się do urzędu komunikacji i złożyć stosowany wniosek? Jak się okazuje, ustawodawca dał kierowcy dość sporo czasu, ponieważ ma na to aż 30 dni. W tym czasie musi stawić się do urzędu i podjąć się przerejestrowania auta.
Jak się jednak okazuje, wielu kierowcom, tak czy inaczej, nie jest po drodze do takiego urzędu. Na przeszkodzie mogą stać sprawy rodzinne, zawodowe lub też zdrowotne. Na szczęście od jakiegoś czasu nie trzeba stawiać się osobiście w urzędzie, lecz można całą procedurę przeprowadzić przy użyciu internetu, co znacznie ułatwia sprawę.

Udostępnij

O autorze