Samochodowe porady

Ile trwa egzamin na prawo jazdy? Dowiedz się więcej

Ile trwa egzamin na prawo jazdy? Dowiedz się więcej

Droga do własnego prawa jazdy wiedzie przez egzamin państwowy. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Dla wielu kandydatów na kierowców jest źródłem ogromnego stresu. Dlatego warto znać wszystkie szczegóły na temat jego przebiegu. Pomoże to w zmniejszeniu poziomu adrenaliny podczas części praktycznej. Jak wygląda egzamin? Ile trwa część teoretyczna i praktyczna? Szukasz odpowiedzi na te pytania? Znajdziesz je w poniższym poradniku.

Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

Kandydat na kierowcę musi spełnić kilka formalności przed zapisaniem się na egzamin. Zacznijmy od samego początku. W pierwszej kolejności należy skierować się do urzędu miasta w celu stworzenia profilu kandydata na kierowcę PKK. Posiadacz PKK może już udać się do wybranej szkoły w celu zapisania się na kurs prawa jazdy. Kurs ten składa się z części teoretycznej i praktycznej. Po ukończeniu obu części kursu można zapisać się na egzamin. Kursant ma dwie opcje do wyboru. Może zapisać się oddzielnie na egzamin teoretyczny i praktyczny. Alternatywą jest egzamin łączony tego samego dnia. Najprostszym sposobem na zapisanie się na egzamin państwowy na prawo jazdy jest skorzystanie ze strony info-car.pl. Przed zapisem trzeba przygotować swój numer PKK. Zawiera on całą historię szkoleń i egzaminów.

Jak wygląda teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest nieodłączną częścią całej procedury egzaminacyjnej. Znacznym ułatwieniem jest jego bezterminowa ważność. Pozytywnie zdany egzamin teoretyczny sprawia, że nie musimy już go powtarzać w kolejnych podejściach. Z czego składa się egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Jest to test wielokrotnego wyboru. Przeprowadzany jest na stanowisku komputerowym. Składa się z dwudziestu ogólnych pytań oraz dwunastu specjalistycznych. Część ogólna dotyczy podstawowych aspektów związanych z ruchem drogowym. W tej opcji dostajemy 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem i 15 sekund na odpowiedź. Część szczegółowa dotyczy zagadnień związanych bezpośrednio z wybraną kategorią prawa jazdy. Tutaj na udzielenie odpowiedzi na pytanie dostaje się 50 sekund. Ile trwa egzamin na prawo jazdy w części teoretycznej? Jego czas to 25 minut. Zapłacimy za niego 30 złotych.

Jak wygląda praktyczny egzamin na prawo jazdy?

Zdany egzamin teoretyczny to tylko połowa sukcesu. Dla większości kursantów znacznie większym wyzwaniem jest egzamin praktyczny. Jego koszt wynosi 140 złotych. W trakcie egzaminu wykonywane są różne zadania na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim. Pierwszym etapem są pytania na temat konstrukcji pojazdu oraz przygotowanie go do jazdy. Następnie na placu manewrowym wykonuje się przejazd pasem ruchu do przodu i do tyłu oraz ruszanie na wzniesieniu. Po pozytywnym przejściu tych zadań można już wyjechać na miasto. Egzaminator w warunkach ruchu miejskiego sprawdza wiele czynników. Do najważniejszych z nich należą panowanie nad pojazdem oraz znajomość przepisów. Szczegółowe wymogi dotyczące egzaminu określa Rozporządzenie Ministra Transportu. Minimalny czas trwania egzaminu na kategorię B to 40 minut. Warto wiedzieć, że w przypadku utrudnień w ruchu spowodowanych korkami czas egzaminu może znacznie się wydłużyć.

Udostępnij

O autorze