Samochodowe porady

Gaśnica i apteczka do auta – jak wybrać?

Gaśnica i apteczka do auta – jak wybrać?

Większość Polaków posiada prawo jazdy i jeździ na co dzień samochodem prywatnym lub służbowym. Ale nie każdy może wie, że w aucie powinna znajdować się gaśnica do auta. Apteczka do auta w Polsce nie jest obowiązkowa, ale udzielenie pomocy już jest, dlatego warto ją mieć pod ręką.

Gaśnica do auta

Gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Jeśli kierowca zostanie zatrzymany do kontroli policyjnej i nie będzie posiadał gaśnicy w samochodzie, to dostanie mandat. Kara taka może wynieść od 20 do nawet 500 złotych. Warto także wiedzieć, jak powinno się użyć gaśnicy, dlatego podczas zakupu należy przeczytać instrukcję. Gaśnica musi być sprawna. Jednak jej stan techniczny nie jest łatwy do sprawdzenia podczas kontroli. Dlatego też przepisy polskie wymagają legalizacji gaśnicy co rok.

Na co zwrócić uwagę wybierając gaśnicę do auta?

Podczas zakupu używanego samochodu, należy sprawdzić, czy gaśnica znajduje się w wyposażeniu. Jeśli nawet jest w aucie, to i tak warto kupić nową. Gaśnice dostępne są we wszystkich marketach oraz sklepach samochodowych. Nie jest to duży wydatek. Kupując gaśnicę do samochodu osobowego można wybrać gaśnicę proszkową o wadze 1 kg. Dla bardziej zapobiegawczych osób, polecana jest gaśnica o wadze 2 kg. Przed zakupem należy sprawdzić datę produkcji oraz termin przeglądu. Gaśnice samochodowe oznaczone są literami B i C lub czasami także A. Litery te oznaczają, do czego przeznaczona jest gaśnica. Litera A oznacza, że gaśnicą można gasić materiały, które ulegają rozżarzeniu. Litery B i C przeznaczone są do gaszenia cieczy, gazów palnych i ciał stałych.

Apteczka do auta

Z racji tego, że apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem auta w Polsce, to wielu kierowców jej ze sobą nie wozi. Jest to jednak błąd. Apteczka może bardzo pomóc w udzieleniu pierwszej pomocy. A każdy kierowca, który jest świadkiem wypadku musi udzielić pomocy poszkodowanym. Apteczka musi znaleźć się w autobusach i busach oraz u taksówkarzy. Również instruktorzy jazdy mają obowiązek posiadania apteczki. Osoby, które jeżdżą za granicę powinny sprawdzić przepisy dotyczące posiadania apteczki. W wielu krajach jest ona wymagana. Jest tak między innymi w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Litwie czy we Francji i Austrii.

Jak wybrać apteczkę do auta?

W sklepach można znaleźć różne apteczki. Jedne są większe, drugie mniejsze. Wybierając apteczkę przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej zawartość. Powinna ona spełniać europejskie normy, zgodnie z którymi powinny w środku znaleźć się trzy opatrunki indywidualne typu M, jeden tylu G oraz trzy kompresy. Dodatkowo opaski elastyczne, plastry, chusty opatrunkowe i trójkątne, rękawiczki lateksowe, nożyczki, koc ratunkowy i instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Oczywiście można znaleźć apteczki, które posiadają znacznie większą zawartość. W takim zestawie znajduje się zazwyczaj maseczka, folia izotermiczna, gaza, zbijak do szyb czy nóż do cięcia pasów. Szukając apteczki warto zwrócić uwagę, na materiał z którego zostało wykonane opakowanie. Musi to być opakowanie trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz