Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Tabela – ile utrzymuje się alkohol we krwi

25 listopada 2018

Badanie zawartości alkoholu we krwi przeprowadzają służby w przypadku popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. Niekoniecznie musi to być zdarzenie drogowe. Jeżeli zachowanie któregokolwiek z uczestników jest podejrzane, wówczas taka osoba jest kierowana na badania obecności alkoholu we krwi. Takie badanie pozwala określić, czy w czasie popełniania lub uczestnictwa w zdarzeniu osoba podejrzana była pod wpływem alkoholu. Dlatego często zadajemy sobie pytanie typu ile utrzymuje się alkohol we krwi. Nawet jeżeli jesteśmy pewni naszego organizmu i w wydychanym powietrzu nie ma śladów alkoholu, należy być ostrożnym. Pamiętajmy, że jazda pojazdem pod wpływem alkoholu to nie tylko wykroczenie ale bardzo często przestępstwo.

Alkohol we krwi

Czas potrzebny na całkowite usunięcie alkoholu z naszego krwiobiegu jest zależny od kilku czynników. W pierwszej kolejności jest to oczywiście ilość wypitego alkoholu. Im więcej alkoholu wypijemy, tym dłużej będzie się on utrzymywał w naszym organizmie. Pamiętajmy także o tym, że pijąc alkohol przez długi okres czasu z małymi przerwami czas potrzebny na doprowadzenie się do całkowitej trzeźwości jest bardzo długi.

Usuwanie alkoholu z krwiobiegu

Kolejnym ważnym aspektem jest ilość aktywności fizycznej. Zasada jest prosta. Wysiłek prowadzi do przyspieszenia krążenia krwi w żyłach. Im szybciej krew przepływa przez nasze żyły i tętnice, tym szybciej poradzi sobie ze strawieniem alkoholu. Składa się na to zwiększona ilość procesów podczas aktywności fizycznej.

Co jest ważne podczas picia alkoholu

Nie ma dwóch identycznych organizmów. Dlatego różnimy się masą, która odgrywa dużą rolę w procesie metabolizowania alkoholu. Zazwyczaj jest tak, że osoby cięższe lepiej sobie radzą z wchłanianiem czy wydalaniem promili. Osoby o niewielkiej masie ciała mogą metabolizować alkohol nawet kilka razy dłużej. To ma duże znaczenie przy ewentualnym zdarzeniu.

Bądźmy ostrożni. Jeżeli planujemy jazdę samochodem, to w ciągu 24 godzin poprzedzających tę jazdę nie powinniśmy spożywać alkoholu. Wówczas będziemy pewni podczas badania przez policję i nie będziemy zadawać sobie pytania ile utrzymuje się alkohol we krwi. Wystarczy spojrzeć na tabelę.

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wideorejestrator Samochodowy
Używany SEAT z pewnym pochodzeniem
Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego