Każda firma w pewnym momencie staje przed koniecznością rozbudowy swojej floty. I choć najczęściej mówi się w tym kontekście o leasingu i jego zaletach, nie jest to wcale jedyne rozwiązanie, którym warto się zainteresować. Systematycznie rośnie popularność, jaką cieszy się wynajem samochodów długoterminowy, warto zastanowić się więc także nad atutami tego rozwiązania.
Wynajem długoterminowy – charakterystyka
Wynajem długoterminowy jest definiowany jako odpłatna umowa, którą wynajmujący zawiera z korzystającym. Jest zawierany na określony czas i nakłada określone zobowiązania na każdą ze stron porozumienia. Użytkownik nie wchodzi w posiadanie użytkowanego samochodu, ten ostatni jest więc nadal własnością wynajmującego. Przeważnie jest nim firma leasingowa. Ta nie ogranicza się do podpisywania umowy. Przeważnie jest też podmiotem nie tylko zarządzającym flotą aut, ale również finansującym całe przedsięwzięcie. Oczywiście, może być i tak, że w umowie wynajmu długoterminowym pojawiają się informacje na temat podwykonawców odpowiedzialnych choćby za sezonowy przegląd aut. Bez względu jednak na charakter tego rodzaju ustaleń, to firma, która oferuje najem jest nadal właścicielem auta.
Co różni wynajem długoterminowy samochodu od leasingu?
Czy wynajem długoterminowy samochodu jest zawsze najlepszym wyborem? A może w pewnych okolicznościach zdecydowanie lepszą opcją jest postawienie na leasing operacyjny? Szukając odpowiedzi na tak postawione pytanie w pierwszej kolejności należy określić, jaka marka i model samochodu budzi nasze zainteresowanie, a także – jak długo ma być ona przez nas użytkowana. Najważniejsza różnica pomiędzy leasingiem i wynajmem długoterminowym nie dotyczy czasu trwania umowy, ale przede wszystkim – limitów kilometrów. Te ostatnie są zresztą różne, coś dla siebie znajdą więc zarówno osoby chcące pokonywać długie trasy, jak i te, którym samochód firmowy jest potrzebny regularnie, ale jedynie w niewielkim zakresie. W tym ostatnim przypadku coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wynajem w oparciu o bardzo niski czynsz połączony jednak z koniecznością rozliczania się z każdego przejechanego kilometra.
Zalety wynajmu długoterminowego
Firmy korzystające z wynajmu długoterminowego samochodów zwykle definiują jego zalety w specyficzny dla siebie sposób. Często możemy jednak usłyszeć, że atutem takiego rozwiązania jest to, że pozwala na częstą zmianę auta. W wielu firmach czynnik prestiżowy ma duże znaczenie, a wynajem realizuje tę funkcję lepiej niż leasing. Osoby zainteresowane taką opcją doceniają także to, że wynajem długoterminowy ogranicza ich własną odpowiedzialność za auto. Nie trzeba martwić się ani o konieczność poddawania go przeglądom technicznym, ani o tak zwane koszty amortyzacyjne. Wszystkim tym zajmuje się podmiot, z którym podpisano umowę wynajmu. Także prostota zawarcia umowy jest argumentem przemawiającym na korzyść wynajmu długoterminowego. Ma to szczególnie duże znaczenie w odniesieniu do tych firm, które dopiero zadebiutowały na rynku, a tym samym mają mniejsze szanse na leasing.