Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie

25 września 2019 Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Kto musi je wykupić, jeśli samochód ma kilku właścicieli? Każdy z nich odpowiada za zakup polisy, jednak nie każdy może samochód sprzedać. Może to zrobić wyłącznie właściciel auta. Co dzieje się z polisą OC po jego śmierci?

Właściciel i współwłaściciel samochodu – prawa

Rejestrując samochód możemy wskazać jego współwłaściciela. Często staje się nim osoba nam bliska, np. współmałżonek lub dziecko. Rozwiązanie to zapewnia zniżki w cenie OC. Minusem wskazania współwłaściciela pojazdu jest fakt, że jeśli spowoduje on wypadek, zniżki zostaną potrącone wszystkim wpisanym w dokumencie właścicielom. Jakie prawa ma właściciel pojazdu, a jakie jego współwłaściciel?

Właściciel pojazdu ma pełne prawo do dysponowania samochodem oraz zmiany danych w dokumentach. Współwłaściciel z kolei może używać auta, jednak nie może go sprzedać. Umowa o sprzedaży pojazdu podpisana jedynie przez jednego z współwłaścicieli, według prawa oznacza sprzedaż udziału we współwłasności, a nie całego auta.

Dwóch współwłaścicieli, jedno ubezpieczenie

Kupując używany samochód musimy pamiętać o tym, aby sprawdzić aktualność jego polisy. Możemy z niej korzystać aż do końca trwania umowy, nawet jeśli jest ona przypisana do poprzedniego właściciela. Jeśli ubezpieczenie straciło ważność, powinniśmy sięgnąć po nowe. Przy wyborze odpowiedniego OC pomoże nam specjalny kalkulator dostępny na https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac

Jak ustalić właściciela polisy przy współwłasności pojazdu? Właścicielem ubezpieczenia może zostać zarówno właściciel samochodu, jak i jego współwłaściciel. Według prawa obowiązek zakupu polisy ciąży na wszystkich właścicielach auta. OC przypisane jest do pojazdu, a nie osoby, która go użytkuje.

Czy przy rejestracji samochodu musi być właściciel?

Przerejestrowanie auta to obowiązek nowego właściciela pojazdu. Czy przy rejestracji samochodu musi być właściciel? Nie musi. Jeśli pomiędzy wszystkimi właścicielami samochodu zostało wcześniej uzgodnione, kto będzie jego głównym nabywcą, wystarczy odpowiednio uzupełnić dokumenty. Wniosek o rejestrację auta może złożyć jeden z współwłaścicieli samochodu.

Pracownik wydziału komunikacji jest zobowiązany do rejestracji auta i poinformowaniu pozostałych właścicieli pojazdu o tej czynności. Dobrze jest składając dokumenty rejestracyjne mieć ze sobą pełnomocnictwo wszystkich właścicieli pojazdu, aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Pamiętajmy, aby przed rejestracją auta wykupić OC. Bez ważnego ubezpieczenia samochód nie może poruszać się po drodze.

Czy do wyrejestrowania pojazdu potrzebny jest jego właściciel? Nie jest, ponieważ samochód może wyrejestrować jego współwłaściciel. Najważniejsze jest jednak to, aby posiadał on odpowiednie pełnomocnictwo do wykonania czynności. 

Umowa sprzedaży samochodu – właściciel i współwłaściciel

Mimo, iż właściciel i współwłaściciel samochodu mają podobne prawa, w przypadku sprzedaży auta sprawa nieco się komplikuje. Jeśli chcemy pozbyć się samochodu, musimy uzyskać zgodę wszystkich właścicieli pojazdu. Zgodnie z prawem umowa o sprzedaży samochodu podpisana tylko przez jednego współwłaściciela oznacza sprzedaż udziału we współwłasności, a nie całego samochodu. 

Nie możemy więc sprzedać samochodu czy udziałów właściciela auta bez jego wiedzy. Za nielegalne działanie grozi odpowiedzialność karna. Aby jej uniknąć, należy uzyskać zgodę wszystkich właścicieli pojazdu na jego sprzedaż. Na umowie kupna-sprzedaży muszą się również znaleźć podpisy wszystkich osób, mających prawo do pojazdu. 

Jeśli współwłaścicielem auta jest nasz współmałżonek, możemy sprzedać pojazd bez jego zgody. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że jeśli zgłosi on sprzeciw przed podpisaniem dokumentów, transakcja nie może dojść do skutku.

Właściciel samochodu zmarł – co z OC?

Jeśli właściciel samochodu zmarł, nie musimy martwić się o OC. Jeśli było ono ważne przed śmiercią nabywcy auta, nadal możemy z niego korzystać. Jest ono ważne aż do końca trwania umowy. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to fakt, że nie zostanie ono automatycznie przedłużone. Po ustaniu umowy polisy należy więc sięgnąć po nową. Obowiązek zawarcia nowego ubezpieczenia ciąży na współwłaścicielu auta, który po śmierci właściciela pojazdu przejmuje do niego wszelkie prawa.

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wideorejestrator Samochodowy
Używany SEAT z pewnym pochodzeniem
Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

Jesteś zainteresowany reklamą?