opony samochodowe
Samochodowe porady

Jak dbać o opony samochodowe?

Ogumienie do samochodu zbyt często nie otrzymuje należytej uwagi. Niewłaściwe użytkowanie opon przyspiesza ich zużycie, generując dodatkowe koszty dla właściciela pojazdu. Od właściwego stanu ogumienia w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy i skuteczność wszelkich systemów trakcyjnych w samochodzie. Przedstawiamy zatem sprawdzone i skuteczne sposoby, jak dbać o dobry stan opon w autach, aby jak najdłużej zachowały one swoje pierwotne właściwości.

Jak utrzymać opony w dobrej kondycji – przechowywanie opon

Sposoby dbania o opony samochodowe dotyczą zarówno ich przechowywania, jak i czasu, kiedy są faktycznie użytkowane. Zmienność warunków klimatycznych wymaga posiadania dwóch kompletów ogumienia. Jeden z nich będziemy zatem musieli przechować na okres kilku miesięcy. Z reguły dłużej „zalegają” opony zimowe. Łagodne zimy sprawiają, że ten rodzaj opon zakładamy przeważnie na okres 5 miesięcy. Przez pozostałe 7 miesięcy należy je ułożyć w suchym miejscu, najlepiej w pozycji stojącej. Złym pomysłem będzie składowanie opon jedna na drugiej (powoduje to odkształcenia gumy i bicie podczas jazdy). Po zdjęciu opon z pojazdu warto je dokładnie obejrzeć i oczyścić ze wszelkich pozostałości, takich jak błoto czy kamienie. Należy się upewnić, że opony nie wejdą w kontakt ze smarami lub olejami, które wchodzą w silne reakcje chemiczne z gumą. Dobrą rekomendacją staje się nałożenie na opony specjalnych preparatów o właściwościach konserwujących. Działając w ten sposób, utrzymamy ogumienie w dobrej kondycji do kolejnego sezonu.

Jak dbać o ogumienie pojazdów – bezpieczne użytkowanie opon

Przejdźmy teraz do wskazówek, jak dbać o opony samochodowe w trakcie ich użytkowania. W ruchu miejskim niejednokrotnie musimy wjechać na krawężnik celem zaparkowania pojazdu. Pamiętajmy, że gwałtowny nacisk na oponę wywołuje drastyczny wzrost ciśnienia. Zbyt szybki najazd na przeszkodę powoduje uszkodzenie wewnętrznej struktury opony, a nawet jej natychmiastowe rozerwanie. Dlatego wszelkie manewry pokonywania krawężników należy wykonywać ze szczególną ostrożnością. Podobna zasada ma miejsce w przypadku pokonywania ubytków w jezdni.

Ciśnienie opon trzeba regularnie kontrolować. Przy zbyt niskim ciśnieniu boczna krawędź opony ugina się do granic swoich możliwości. Zniszczenie siatki podtrzymującej konstrukcję ogumienia jest wówczas wyłącznie kwestią czasu.

Długowieczność i bezpieczeństwo ogumienia zależy także od techniki jazdy. Unikanie gwałtownych hamowań i ruszania z piskiem opon nie tylko przedłuża żywotność bieżnika, lecz przede wszystkim ogranicza ryzyko eksplozji opony, będącej wynikiem nadmiernych obciążeń i przyspieszonego zużycia.

Sklep z oponami

Największy wybór opon samochodowych można znaleźć na stronie hurtopony.pl. Sklep Hurtopony prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną, dostarczając doskonałych produktów w konkurencyjnych cenach. Można tu znaleźć m.in. popularne opony letnie 195/65 r15, opony zimowe, czy ogumienie wielosezonowe. Pod adresem hurtopony.pl kryje się ogromny asortyment opon samochodowych, pasujących do wszystkich modeli pojazdów dostępnych na rynku.

Dodaj komentarz