Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec

14 grudnia 2018


Decydując się na zakup samochodu warto rozważyć sprowadzenie pojazdu z zagranicy np. z Niemiec. Samochody oferowane w Polsce są niestety często w gorszym stanie i droższe. Transakcja opłaca się nawet po doliczeniu kosztów podróży do Niemiec i opłat takich jak akcyza.

Rejestracja samochodu – podatek akcyzowy

Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok warto dowiedzieć się jakie mamy obowiązki rejestracyjne. W przypadku sprowadzonego pojazdu aby o niczym nie zapomnieć i wszystko sprawnie wykonać. Pierwszą rzeczą jest opłacenie podatku akcyzowego w Urzędzie Celnym. Stawka podatku wynosi 3,1% wartości samochodu jeśli silnik auta nie przekracza 2000 ccm pojemności oraz 18,6% jeśli pojemność silnika jest większa. Później należy wykonać przegląd techniczny samochodu, jeśli nie posiada on aktualnego TUV.

Rejestracja samochodu z Niemiec – procedury

Jeśli zadbaliśmy o dwie powyższe sprawy możemy zająć się rejestracją samochodu z sprowadzonego z Niemiec. Sama procedura nie jest trudna i tylko nieznacznie różni się od tej dotyczącej pojazdów krajowych. Najważniejsze aby zmieścić się w ustawowym czasie. Od 5 do 30 dni w zależności od tymczasowych tablic rejestracyjnych, które nasze nowe auto posiada. Do właściwego urzędu (urząd starostwa powiatowego, urząd miasta – w przypadku miast na prawach powiatu, urząd dzielnicy – w przypadku Warszawy) należy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu. Wniosek można pobrać wcześniej on-line ze strony wydziału komunikacji i wypełnić w domu. Wraz  z wnioskiem dostarczyć należy: dowód zakupu pojazdu (w tym przypadku polsko-niemiecką umowę kupna-sprzedaży lub fakturę), dowód rejestracyjny, potwierdzenie opłaconej akcyzy, tymczasowe tablice rejestracyjne, na których auto zostało sprowadzone, zaświadczenie o wykonanym przeglądzie, dokument tożsamości właściciela i potwierdzenia wniesienia opłat rejestracyjnych.

Rejestracja samochodu z Niemiec – koszty

Koszty jakie poniesiemy rejestrując pojazd sprowadzony z Niemiec są wyższe jedynie o opłacenie wydania karty pojazdu. Wszystkie opłaty to około 250 zł chyba, że planujemy posiadać indywidualne tablice. Kosztują one 1000 zł.

Jak widać formalności towarzyszące rejestracji samochodu z Niemiec nieznacznie różnią się tylko od tych dotyczących samochodów krajowych. Aby niczego nie pominąć warto wcześniej wydrukować wnioski i wykonać powyższe zalecenia krok po kroku.

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wideorejestrator Samochodowy
Używany SEAT z pewnym pochodzeniem
Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego