Samochodowe porady

Co to jest tuning samochodu i czy jest dozwolony w Polsce?

Co to jest tuning samochodu i czy jest dozwolony w Polsce?

Wielu fanów czterech kółek chce się wyróżniać spośród innych kierowców. Dlatego też osoby znające się co nie co na samochodach bardzo często udoskonalają wygląd swojego auta. Są to różnego rodzaju dodatki, których nie znajdzie się w oryginalnym wyposażeniu. Dzięki nim samochód można dopasować do indywidualnych preferencji.

Czym jest tuning optyczny?

Tuning jest to udoskonalenie wyglądu auta za pomocą dodatków. Jednym z rodzajów tuningu jest tuning optyczny. Jest to najbardziej popularny rodzaj tuningu, a zarazem najtańszy. Jak sama nazwa wskazuje, polega on na udoskonaleniu wyglądu auta.

Bardzo często w tym wypadku wymieniane są felgi i reflektory. Wielu kierowców przerabia układ wydechowy. Aby dodać sportowego looku dodaje się tylne skrzydło. Bardzo często przyciemniane są również tylne szyby, co jednak nie jest zalecane. Może to znacznie ograniczyć widoczność, a w konsekwencji doprowadzić do wypadku.

Tuning aut mechaniczny

Drugim rodzajem tuningu jest tuning mechaniczny. Najczęściej modyfikowany jest silnik, układ napędowy oraz podwozie samochodu. Silnik bardzo często zostaje podkręcony, aby miał większą moc i moment obrotowy. Dzięki temu samochód szybciej przyspiesza i może szybciej osiągnąć maksymalną prędkość.

Aby zwiększyć przyczepność i stabilność auta właściciele czterech kółek przeprowadzają zmiany w podwoziu. Wzmacniane są hamulce, a alufelgi wymienia się na takie o lekkim stopie. Bardzo często także obniża się parametry zawieszenia. Tuning mechaniczny auta ma za zadanie podnieść komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego jeśli, ktoś nie do końca zna się na mechanice, powinien te zmiany powierzyć fachowcom. Niewłaściwe modyfikacje mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Tuning silnika

Chip tuning jest jednym z popularniejszych tuningów silnika. Najczęściej przeprowadzany jest on w nowszych modelach samochodów i polega na udoskonaleniu elektroniki w silniku. Optymalizuje się sterowniki tak, aby auto mogło wydobyć z siebie jak największą moc. Najczęściej dotyczy to silników diesla, a wzrost mocy może wynieść nawet do 30%.

Tuning aut a prawo polskie

W polskim prawie nie zakazu dotyczącego tuningu auta. Oczywiście w przepisach dotyczących ruchu drogowego znajdują się wymogi techniczne, które każdy pojazd musi spełniać. Dlatego przed rozpoczęciem tuningu, warto się z nimi zapoznać. Przede wszystkim samochód musi być bezpieczny i nie może zagrażać życiu uczestnikom ruchu drogowego i osób przebywającym w pojeździe. Samochód nie może także nadmiernie hałasować, niszczyć nawierzchni czy wydobywać z siebie szkodliwych substancji. Muszą zostać również zachowane środki bezpieczeństwa dotyczące pola widzenia kierowcy.

Zmodyfikowanie samochodu znacznie może poprawić komfort jazdy oraz wygląd auta. Zmiana tapicerki, wycieraczek czy tablicy rozdzielczej nie wpływa na bezpieczeństwo jazdy, ale zapewnia lepsze wizualne doznania. Jeśli zmieniane są hamulce i podkręcany jest silnik, to należy zrobić to z zachowaniem środków ostrożności tak, aby kierowanie pojazdem było bezpieczne.

Udostępnij

O autorze