Nauka techniki prowadzenia samochodu osobowego może być dużym wyzwaniem dla początkującego kandydata na kierowcę. Obsługa trzech pedałów przy jednoczesnym zmienianiu biegów nie jest łatwa. Problemy z opanowaniem biegów mogą przekładać się na zmniejszoną płynność i dynamikę jazdy. Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy skorzystać z samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Jednak najpierw trzeba nabyć odpowiednie uprawnienia do kierowania takim samochodem. Najprostszym sposobem jest egzamin na prawo jazdy na automacie. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać dokumenty uprawniające do jazdy na automacie? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w tym poradniku.
Jakie są różnice pomiędzy skrzynią manualną i automatyczna?
Czym różni się automatyczna skrzynia biegów od manualnej? Biegi w skrzyni manualnej zmienia kierowca. W automatycznej skrzyni biegi zmieniane są samoczynnie w zależności od obciążenia silnika. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Automatyczna zmiana biegów zwalnia kierowcę z konieczności ręcznego operowania dźwignią. Skrzynie biegów z automatyczną przekładnią zapewniają mniejsze obciążenie silnika w porównaniu z rozwiązaniami manualnymi. Dzięki temu jednostka napędowa wykazuje się znacznie większą żywotnością. Wśród samochodów osobowych przeważają co prawda modele z manualną skrzynią biegów. Jednak w najnowszych modelach obserwujemy tendencję wypierania manualnych rozwiązań na rzecz automatyki.
Co jest potrzebne do kierowania samochodem z automatem?
Coraz więcej kursantów na prawo jazdy wybiera egzamin z opcją automatycznej skrzyni biegów. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Pozwala kursantowi na większym skupieniu się podczas kierowania samochodem. Kursant nie musi już odwracać swojej uwagi i operować dźwignią zmiany biegów. Do swojej dyspozycji ma tylko dwa pedały – hamulca i gazu. Automatyczna skrzynia biegów ma zazwyczaj tylko cztery opcje działania. Są to warianty jazdy do przodu, cofania, trybu neutralnego oraz postojowego. Kursant ustawia odpowiedni tryb w zależności od potrzeb. Kolejnym krokiem po skończeniu kursu jest zapisanie się na egzamin.
Na czym polega egzamin na prawo jazdy na automacie?
Kandydat na kierowcę może ubiegać się o prawo jazdy z dodatkowym kodem 78. Jest to dokument, który uprawnia wyłącznie do poruszania się samochodami z automatyczną skrzynią biegów. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Największą zaletą dla początkującego kierowcy może być brak konieczności zdawania egzaminu na aucie z manualną skrzynią biegów. Jest to duże ułatwienie, które przybliża kursanta do wymarzonego dokumentu. Wadą takiego dokumentu jest brak możliwości kierowania samochodami z manualną skrzynią biegów. Jak wygląda egzamin na prawo jazdy na automat? Dokładnie tak samo, jak jego odpowiednik na tradycyjne samochody. Składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej należy wypełnić test komputerowy. Część praktyczna wykonywana jest na placu manewrowym i w ruchu miejskim. Po pozytywnym zaliczeniu obu części można już złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy.