Strona główna
Samochody
Tutaj jesteś

Czy moment obrotowy decyduje o mocy silnika?

6 grudnia 2018


Wśród fanów motoryzacji bardzo często rozmowy schodzą na temat momentu obrotowego. Moment obrotowy zazwyczaj jest mylony z mocą silnika. Moc silnika odpowiada za dynamikę pojazdu, natomiast moment obrotowy ma bezpośredni wpływ na możliwości transportowe. Jednak ten drugi pełni również pośrednią rolę w dynamice samochodu.

Fizyczne spojrzenie na moment obrotowy

Z fizycznego punktu widzenia moment siły to zwykła fizyczna wielkość, która jest mierzalna. W jej pomiarze biorą udział takie składowe jak siła i długość ramienia. Niezbędne jest również to, że ruch musi być obrotowy. Jednostką momentu obrotowego jest Niutonometr. Sama nazwa wskazuje właściwy trop. Jeżeli rozbijemy ją na dwie części to powstają nam jednostki odpowiadające kolejno sile (Niuton) oraz długości (Metr).

Wracając do motoryzacji – moment siły w czasie jazdy się zmienia. Zmieniają się przecież wartości podstawowe jak na przykład siła. Niewielkie szybkości wymagają użycia niewielkiego momentu obrotowego. To zrozumiałe. Dlatego podczas jazdy prędkością maksymalną używamy również maksymalnego momentu obrotowego. Dlatego wielu fanom czterech i dwóch kółek zależy na tym, żeby maksymalnie podrasować swoje maszyny. Wysoki moment obrotowy daje możliwość szybszej jazdy.

Auto z turbodoładowaniem

Samochody wyposażone w turbodoładowanie używają momentu obrotowego w inny sposób niż te bez turbodoładowania. W tych pierwszych moment obrotowy rośnie w szybkim tempie. Razem z nim rośnie wartość na obrotomierzu. Możemy zauważyć, że obroty mieszczą się w jakby ustalonym zakresie i są blisko swojego maksimum. Inaczej jest w jednostkach nie wyposażonych w taki element. Obroty narastają ale stosunkowo systematycznie. Moment siły rośnie wolno.

Fachowcy spierają się co jest czynnikiem, który determinuje przydatność silnika. Jest nim właśnie moment obrotowy. Wcale nie chodzi tutaj o jego możliwą wartość maksymalną ale o przebieg. I to przebieg obserwowany podczas pracy na wszystkich zakresach związanych z obrotami silnika. Tłumaczy się to tak, że moc samochodu zależy od wartości momentu obrotowego. Jej wartość można określić mniej więcej jako iloczyn momentu siły i obrotów.

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Lokalizator GPS w aucie
olej do auta
błotniki samochodowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

błotniki samochodowe