Energia elektryczna bywa potrzebna wszędzie – nawet tam, gdzie nie dociera sieć. Jak sobie poradzić z jej brakiem na biwaku, albo na działce, gdzie bywamy o czasu do czasu? W takich sytuacjach przydają się mobilne agregaty prądotwórcze.
Czym są agregaty prądotwórcze?
Skoro prąd może napędzać silnik, to równie dobrze silnik może napędzać prądnicę wytwarzającą energię elektryczną. Proste.
Właśnie tak, w bardzo dużym skrócie działają generatory prądu, nazywane również agregatami prądotwórczymi.
Agregat prądotwórczy to samodzielne źródło prądu składające się z prądnicy z magnesami stałymi lub elektromagnesami napędzanej silnikiem spalinowym oraz urządzeń pomocniczych. Wszystko to stanowi jedną konstrukcję, która w zależności od mocy i wielkości, można przewozić, przenosić, albo montować na stałe. W przypadku urządzeń, które można bez problemu przemieszczać i swobodnie korzystać z nich w różnych miejscach, mamy do czynienia z mobilnymi agregatami prądotwórczymi.
Mobilne agregaty prądotwórcze – jak wyglądają?
Agregaty mobilne, dzięki niedużym rozmiarom i niewysokiej cenie, są dość popularnym urządzeniem wśród właścicieli działek. Niektóre tego typu generatory posiadają obudowę wygłuszającą pracę urządzenia i chroniącą przed warunkami zewnętrznymi. Większość modeli jest jednak wyposażona jedynie w ramę z rury stalowej, która ma za zadanie zarówno chronić konstrukcję urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też pomagają w transporcie ręcznym.
Niektóre dodatkowo są wyposażone w kółka ułatwiające przemieszczanie po podłodze warsztatu, czy garażu.
Zastosowanie przenośnych generatorów
Mobilne agregaty prądotwórcze znajdują szerokie zastosowanie nawet w zwykłych gospodarstwach domowych, kiedy prąd potrzebny jest w bardziej odległych miejscach posesji – na przykład do naprawy elektronarzędzi przy naprawie ogrodzenia, lub do podkoszenia trawy kosiarką elektryczną.
Te praktyczne urządzenia okazują się bardzo przydatne na biwakach i kempingach. Chętnie używane są też przez wędkarzy.
Mimo mobilności i stosunkowo niewielkich rozmiarów, mobilne agregaty prądotwórcze doskonale sprawdzają się jako źródło energii dla zupełnie poważnych elektronarzędzi. Dlatego pomocniczo stosuje się je również na budowach, czy w warsztatach samochodowych. Zasilają szlifierki, wiertarki, kompresory, nawet betoniarki.
Są wprost nieocenione również jako źródło energii w sytuacjach awarii zasilania używanego na co dzień. Niekiedy skutki przerwy w dostawie prądu mają fatalne skutki ekonomiczne – na przykład kiedy dochodzi do przekroczenia terminu wykonania usługi, co bywa związane z koniecznością zapłacenia kar umownych.
Zalety mobilnych generatorów prądu
W sytuacjach braku zasilania z sieci – bez względu na to, czy wynikają z awarii, czy z braku dostępu do sieci, generatory prądu są nieocenione. Jednak zakup i montaż urządzenia stacjonarnego nie jest przedsięwzięciem tanim. Warto zapoznać się z ofertą profesjonalnych firm zajmujących się wynajmem takiego sprzętu, jak np. https://www.drial.pl/. Pozwoli to dostać naprawdę profesjonalny sprzęt bez ponoszenia olbrzymich kosztów zakupu. Generator wymaga też zapewnienia odpowiedniego miejsca montażu, jak i pozwolenia zakładu energetycznego. Urządzenie mobilne jest tańsze i pozbawione niedogodności. Po prostu napełniasz paliwem, uruchamiasz i korzystasz – po uprzednim zapoznaniu się z instrukcją, oczywiście.