Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak często należy kalibrować alkomat?

30 września 2022 alkomat


Alkomat to nowoczesne urządzenie pozwalające na mierzenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to standardowa procedura stosowana przez funkcjonariuszy Policji podczas kontroli drogowej. Osobiste alkomaty coraz częściej kupują także osoby prywatne, które chcą mieć pewność co do swojego stanu trzeźwości, na przykład, po spotkaniu towarzyskim. Aby alkomat spełniał swoją funkcję, musi być regularnie serwisowany. Do podstawowych czynności należy kalibracja alkomatu, której nie należy lekceważyć. Serwis urządzenia należy powierzyć profesjonalnej firmie.

Różna precyzja alkomatów

Kalibracja alkomatu jest konieczna z uwagi na fakt, że po wykonaniu dużej ilości pomiarów wynik może odbiegać od rzeczywistości. Urządzenie nie będzie wtedy podawać wiarygodnych wyników i trudno będzie ocenić stan trzeźwości, na przykład, przed dłuższą jazdą samochodem. Częstotliwość kalibracji zależy od rodzaju sensora wbudowanego w alkomat. Tańsze wersje mają zazwyczaj czujniki półprzewodnikowe, natomiast bardziej polecane modele posiadają sensory elektrochemiczne. Te ostatnie są dużo bardziej precyzyjne, ponadto na uzyskany wynik nie mają wpływu inne spożywane substancje.

Okresowa kalibracja urządzeń

Ogólna zasada mówi, że im tańszy alkomat, tym częściej trzeba go kalibrować. Urządzenia wyposażone w czujniki półprzewodnikowe muszą być kalibrowane po uzyskaniu około 200-300 pomiarów lub 6 miesięcy użytkowania. Serwis alkomatów elektrochemicznych może być wykonywany rzadziej, średnio co 500 pomiarów lub 12 miesięcy. Najbardziej profesjonalne urządzenia mogą być kalibrowane od 1000 do nawet 4000 pomiarów bez serwisu, są to jednak zwykle urządzenia poza finansowym zasięgiem przeciętnego kierowcy.

Potwierdzenie sprawności

Dokładne zalecenia związane z kalibracją zawsze są ujęte w instrukcji obsługi urządzenia. Warto dodać, że kalibracja alkomatów jest czynnością, której wykonanie powinno wiązać się z wydaniem certyfikatu kalibracji. Potwierdza on, że urządzenie jest sprawne i można za jego pomogą uzyskać wiarygodne wyniki. Dopiero taki alkomat może być uznany na sprawny i możliwy do używania podczas codziennego przemieszczania się samochodem po drogach.

Poprawny sposób użytkowania

Kalibracja alkomatów może być też uzależniona od sposobu użytkowania i przechowywania urządzeń. Alkomat jest delikatny i nie należy wystawiać go zbyt często na działanie wysokich lub niskich temperatur. Nie powinien mieć kontaktu z wilgocią, dlatego najlepiej przechowywać go w oryginalnym opakowaniu lub specjalnie skonstruowanym do tego celu pokrowcu.

Z pewnością serwis alkomatów jest wymagany w przypadku bardziej intensywnej eksploatacji. Z tego względu warto wybierać produkty sprawdzonych firm, które stale uzyskują pozytywne opinie klientów. Są to urządzenia droższe, ale ich zakup jest opłacalny z uwagi na wygodę użytkowania i możliwość wykonywania rzadszych przeglądów. Dobrze wybrany alkomat będzie służyć bezawaryjnie przez przynajmniej kilka miesięcy i da nam pewność, że możemy bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych.

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wideorejestrator Samochodowy
Używany SEAT z pewnym pochodzeniem
Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego