Jeszcze do niedawna osoby sprowadzające auto z Niemiec musiały liczyć się z tym, że historia sprowadzonego pojazdu była dla nich nieznana i owiana tajemnicą. Bardzo często sprzedający zatajał fakty, które były bardzo istotne. Na szczęście, współcześnie historia pojazdu z Niemiec za darmo jest możliwa do uzyskania w szybki i łatwy sposób.
W jaki sposób można sprawdzić historię samochodu z Niemiec?
Każda osoba, którą interesuje historia pojazdu z Niemiec za darmo ma do dyspozycji różnego rodzaju narzędzia, z których może skorzystać. Dzięki temu łatwo można potwierdzić bądź też zanegować informacje, które sprzedawca podaje w ogłoszeniu. Możliwości do sprawdzenia sytuacji pojazdu z Niemiec jest kilka – usługi internetowe, raporty sporządzane przy przeglądzie, a także komercyjne firmy, które oferują usługę sprawdzenia historii samochodu.
W jaki sposób można sprawdzić historię auta z Niemiec korzystając z centralnej ewidencji pojazdów i kierowców?
Centralna ewidencja pojazdów i kierowców udostępnia potencjalnym kupującym usługę, która nazywa się Historia Auta. Może z niej skorzystać każda osoba, która chce nabyć nowy samochód. W bazie można bez żadnego problemu sprawdzić historię samochodu. Wystarczy na stronie internetowej wprowadzić jego dane – numer rejestracyjny, numery VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Co ciekawe, na stronie dostępne są także dane zagraniczne, z którymi może zapoznać się każda osoba sprowadzająca auto z Niemiec.
Z raportu udostępnionego na stronie można dowiedzieć się, czy auto nie zostało skradzione, czy nie służyło jako taksówka, czy nie zostało oddane do złomowania bądź też czy nie stwierdzono w nim poważnych uszkodzeń.
Historia pojazdu z Niemiec za darmo – po numerze VIN
Wiele osób zastanawia się, czy można sprawdzić historię samochodu, posiadając jedynie jego numer rejestracyjny bądź też numer VIN. Każda osoba, która dysponuje wyłącznie tymi numerami, może skorzystać z usług komercyjnych firm oferujących sprawdzanie historii pojazdów. Firmy te gromadzą dane o używanych samochodach i zapewniają dostęp do nich za niewielką opłatą.
Warto zadać sobie pytanie, skąd firmy pozyskują informacje o pojazdach. Otóż, zazwyczaj nawiązują one współpracę z zagranicznymi firmami ubezpieczeniowymi, czy też organami ścigania. Raporty wysyłane przez firmy komercyjne będą posiadały informacje o zgłoszonych szkodach bądź kradzieżach dotyczących konkretnego pojazdu.
Jak ubezpieczyć sprowadzone auto?
Każda osoba, która sprawdziła historię pojazdu z Niemiec i zdecydowała się na jego zakup, musi pamiętać o tym, że obowiązuje ją konieczność zakupienia ubezpieczenia OC. Na początku warto skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego, które ważne jest przez miesiąc czasu. Po upływie tego okresu należy kupić już polisę w pełnym, całorocznym wymiarze. Trzeba pamiętać o tym, że niedawno wprowadzone przepisy prawa stanowią, że nawet jednodniowa przerwa w opłacaniu polisy związana jest z koniecznością zapłacenia bardzo wysokiej kary finansowej dla posiadacza pojazdu.