Lampy ksenonowe były swego czasu wyznacznikiem samochodów klasy premium. Nie ma w tym nic dziwnego, lampy te są nie tylko droższe od najczęściej montowanych lamp halogenowych, ale są ich rozwinięciem i mają względem nich wiele zalet. Różnica jest na tyle duża, że kiedy na rynku nie było jeszcze lamp ledowych, to każdy zainteresowany kierowca był w stanie z łatwością rozróżnić lampy ksenonowe od lamp halogenowych.
Prestiż ma jednak swoją cenę, która objawia się, kiedy przychodzi moment na wymianę żarówki xenon. Co prawda taka żarówka ma znacznie lepszą żywotność, ale jest nieporównywalnie droższa. Kiedy nowa żarówka halogenowa to wydatek rzędu kilkunastu złotych, to żarówka halogenowa to wydatek najczęściej przekraczający 100 zł. Dodatkowo zużyta żarówka ksenonowa zmienia barwę na cieplejszą, dlatego przy wymianie najlepiej jest wymienić od razu obie żarówki, co podwaja koszt całej operacji.
W związku z tym warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wymiany żarówki ksenonowej i znać jej zalety. Jeśli więc czeka cię wymiana żarówek w lampie ksenonowej, to zapraszamy do lektury.
Zalety żarówek ksenonowych
Lampy ksenonowe powstały jako usprawnienie popularnych lamp halogenowych, dlatego nie jest chyba zaskoczeniem, że mają w stosunku do nich przynajmniej kilka przewag. Oto najważniejsze z nich:
- Żywotność — żarówka ksenonowa jest w stanie średnio świecić przez około 2-3 tysiące godzin, gdzie standardowa żarówka ma żywotność około 500 godzin. Łatwo jest więc policzyć, że żarówkę ksenonową trzeba wymieniać co najmniej kilka razy rzadziej od standardowej żarówki.
- Barwa — w żarówce ksenonowej światło jest emitowane przez łuk elektryczny utrzymywany w atmosferze ochronnej w postaci gazu szlachetnego, jakim jest ksenon. Łuk taki jest plazmą, w związku z czym ma ogromną temperaturę i emituje dzięki temu światło o białobłękitnej barwie. Barwa taka jest znacznie przyjemniejsza dla oka niż lekko żółte światło emitowane przez zwykłe żarówki.
- Mniejsze zużycie energii — żarówka ksenonowa jest w stanie wytworzyć taką samą ilość światła co standardowa żarówka, jednocześnie zużywając prawie o połowę prądu mniej.