Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Czym się kierować kupując samochód używany?

8 grudnia 2022 samochód używany

Auta używane od zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród polskich kierowców. Nie da się ukryć, że wynika to głównie z ich znacznie niższej ceny w porównaniu z samochodami nowymi. Ważne jest jednak, aby zakup takiego auta nigdy nie był przypadkowy. W sieci nie brakuje ofert sprzedaży samochodów używanych. Istotne jest zatem, ale wiedzieć, czym się kierować dokonując zakupu takiego auta.

Dokłada analiza ofert sprzedaży

Jak wspomniano, ofert sprzedaży samochodów używanych w sieci jest naprawdę sporo. Pamiętać jednak trzeba, aby decyzji o zakupie konkretnego auta nie podejmować pochopnie. Oznacza to konieczność dokładnego przeanalizowania dostępnych ofert. Dotyczy to zarówno ofert wystawianych przez osoby prywatne, jak i np. przez komisy samochodowe. Przede wszystkim oferta odpowiadać powinna na indywidualne potrzeby i oczekiwania. Inny słowy, wybrać należy takie auto, którego rzeczywiście się potrzebuje i na które nas stać. Po wyborze konkretnej oferty uwagę zwrócić należy na kolejne elementy.

Stan nadwozia i lakieru oraz kierownicy i foteli

Samochody używane nie powinny być kupowane przez internet. Koniecznie należy umówić się na spotkanie ze sprzedającym i dokładnie auto sprawdzić. Na co zwrócić uwagę? Na pewno na stan nadwozia oraz lakieru. Mowa tu o dokładnym sprawdzeniu, czy na lakierze nie ma żadnych widocznych odprysków oraz o tym, czy auto nie jest skorodowane. Jasne jest, że w przypadku używanych aut nie można oczekiwać stanu idealnego, jednak ważne jest choćby to, czy sprzedający o swój samochodów wcześniej dbał. Sprawdzając stan używanego auta, koniecznie zajrzeć trzeba również do środka. W pierwszej kolejności uwagę zwrócić powinno się na kierownicę. Dobrze, jeśli będą na niej widoczne jedynie mniejsze zadrapania. Bardzo zniszczona kierownica to zły znak. Pod tym kątem sprawdzić należy także fotele. Po ich stanie ocenić można, jak bardzo samochód był eksploatowany. Ważne, aby w tapicerce nie było większych dziur czy innych widocznych zniszczeń.

Przebieg samochodu

Jedną z kluczowych kwestii przy zakupie używanego samochodu jest jego przebieg. Usłyszeć można czasem opinie, że auta z przebiegiem powyżej 200 tys. km nie opłaca się kupować. Nie jest to do końca prawda. Istotne jest tu przede wszystkim to, że sprzedający właściwie dbał wcześniej o swój pojazd. Jeśli tak, to duży przebieg wcale nie musi być przeszkodą do zakupu samochodu. Nierzadko bowiem się zdarza, że auto z bardzo dużym przebiegiem jest w dużo lepszym stanie technicznym w porównaniu z niejednym samochodem z dużo mniejszym przebiegiem.

Stan techniczny podwozia i elementów pod maską

Kupując używany samochód, warto wybrać się na stację kontroli pojazdów w celu sprawdzenia stanu podwozia. Wizyta na stacji pozwoli wyłapać ewentualne usterki. Poza tym dzięki temu sprawdzić można, czy samochód przechodzić wcześniej większe naprawy. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o sprawdzeniu elementów pod maską. Przede wszystkim sprawdzić trzeba, czy nie ma tam żadnych wycieków. Warto spojrzeć również na etykiety informujące o ostatniej wymianie oleju i innych płynów. Ważny jest także stan wszystkich przewodów pod maską. Najlepiej jednak, aby stan elementów pod maską również sprawdzić na stacji kontroli pojazdów.

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wideorejestrator Samochodowy
Używany SEAT z pewnym pochodzeniem
Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego