Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Czym jest samochód elektryczny?

23 stycznia 2021 samochód elektryczny

Kierowcy, którzy wciąż jeszcze używają tradycyjnych samochodów spalinowych, często totalnie nie potrafią się przekonać do ich wersji elektrycznych. Niby wiedzą, że warto się na nie przestawić, a jednak nie są w stanie tego zrobić z uwagi na swoje obawy związane z dokonaniem takiej zmiany. Aby móc ze spokojem się na nią zdecydować, w pierwszej kolejności wypadałoby się dowiedzieć, czym właściwie jest taki samochód elektryczny. Jak on działa i czym różni się od auta spalinowego?

Co znajdziesz w artykule?

  • Jak działają samochody elektryczne?
  • Różnice między autem elektrycznym a spalinowym
  • Zalety samochodu elektrycznego
  • Dlaczego warto wybrać samochód elektryczny?

Jak działają samochody elektryczne?

Samochody elektryczne różnią się od tradycyjnych samochodów spalinowych pod wieloma względami. Podstawową różnicą jest rodzaj napędu. Samochody elektryczne korzystają z silników elektrycznych, które zasilane są energią elektryczną, podczas gdy tradycyjne samochody spalinowe wykorzystują silniki spalinowe, które spalają paliwo. Silniki elektryczne w samochodach elektrycznych przetwarzają energię elektryczną na ruch mechaniczny, generując moment obrotowy napędzający koła pojazdu. W przeciwieństwie do silników spalinowych, silniki elektryczne nie wymagają procesu spalania paliwa, co oznacza, że nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery.

Samochody elektryczne są również wyposażone w akumulator trakcyjny, który przechowuje energię elektryczną potrzebną do zasilania silnika. Akumulator może być ładowany z zewnętrznego źródła energii, takiego jak stacja ładowania lub gniazdko domowe. Wiele samochodów elektrycznych ma również systemy odzyskiwania energii, które pozwalają na odzyskiwanie energii kinetycznej podczas hamowania lub zwalniania, co zwiększa efektywność i zasięg pojazdu.

Różnice między autem elektrycznym a spalinowym

Tak naprawdę działanie obu tych modeli pojazdów jest bardzo zbliżone. Pracują one dokładnie tak samo, tyle że wykonują pracę poprzez zużywanie innego typu energii. Konstrukcje klasycznych samochodów oparte są na silnikach spalinowych. Z kolei samochody elektryczne wykorzystują do swojej pracy zwykły prąd, inaczej nazywany energią elektryczną. To w nich zatem nie znajdzie się nigdy typowych silników spalinowych. Zamiast nich w samochodach elektrycznych pojawiają się silniki elektryczne wsparte dodatkowymi zestawami akumulatorów i często też sterownikami lub przynajmniej jednym sterownikiem.

auto elektryczne

Zalety samochodu elektrycznego

To wszystko na pierwszy rzut oka może wydać się dość skomplikowane, zwłaszcza dla osób niezaznajomionych z tematem, ale w rzeczywistości każdy samochód elektryczny cechuje się prostszą budową niżeli każdy inny samochód spalinowy. Dzięki temu, że w jego układzie nie ma wielu drobnych elementów, działa on na ogół sprawniej. Wykonuje pracę w sposób cichy i tym samym uprzyjemnia kierowcy jazdę. Docenia się to na co dzień.

Jedną z największych zalet jest brak emisji spalin. Samochody elektryczne nie produkują spalin, co oznacza, że nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych. Są one również bardziej energooszczędne, ponieważ silniki elektryczne mają wyższą wydajność energetyczną niż silniki spalinowe. Silniki elektryczne mają wydajność wynoszącą co najmniej 80%, podczas gdy silniki spalinowe mają wydajność na poziomie około 20%.

Dlaczego warto wybrać samochód elektryczny?

Pomimo pewnych wad, samochody elektryczne mają wiele zalet, które sprawiają, że są one atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych samochodów spalinowych. Przede wszystkim, samochody elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska, co jest ważne w kontekście zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Są one również bardziej energooszczędne i tańsze w użytkowaniu na dłuższą metę.

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wideorejestrator Samochodowy
Używany SEAT z pewnym pochodzeniem
Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego