Samochodowe porady

Niewidzialna wycieraczka – co to takiego?

Niewidzialna wycieraczka – co to takiego?

Każdy z kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przednia szyba w samochodzie ma ogromne znaczenie. To właśnie ona dba o to, by droga była przejrzysta i widoczna. Nie da się również ukryć tego, że kierowcy potrafią w bardzo skuteczny sposób wydać połowę swojej pensji na to, by znaleźć idealne wycieraczki czy także płyn do spryskiwaczy. Niemniej jednak potrafi on skończyć się w jak najmniej oczekiwanym momencie, a co za tym idzie, wtedy kiedy najbardziej potrzebne jest odpowiednie wyczyszczenie szyby, po prostu może tego zabraknąć. 

Co więcej same wycieraczki mogą w pewnym momencie okazać się znacznie mniej efektywne. Okazuje się, że ich prędkość i wydajność przy niezwykle ulewnych deszczach znacznie spada, a co za tym idzie kierowcy i tak mierzą się z niezwykle ograniczoną widocznością. Niestety takie sytuacje zdarzają się na porządku dziennym, a co za tym idzie kierowcy muszą mierzyć się z niezbyt przyjemnymi sytuacjami na drodze. Okazuje się, że poszukiwanie alternatywnych rozwiązań doprowadziło do wynalezienia niewidzialnej wycieraczki. Jednak czy rzeczywiście ona działa i co kryje się pod tą niecodzienną nazwą?

Niewidzialna wycieraczka – co to takiego?

Niewidzialne wycieraczki to z pewnością pojęcie, które dla każdego kierowcy będzie brzmieć niezwykle enigmatycznie. Zwykle jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do tego, że nasz samochód wyposażony jest w dwa skrzydła wycieraczek, które działają w systemie na jedną ze stron lub w systemie do środka. Jednak nie da się ukryć tego, że w ulewnych deszczach i przy wyjątkowo niekorzystnej pogodzie nasze wycieraczki po prostu odmawiają posłuszeństwa. Nie chodzi o to, że zupełnie przestają one funkcjonować, ale przede wszystkim o to, że pracują zbyt wolno i nie nadążają usuwać nadmiaru wody z przednich szyb. Taka sytuacja znacznie ogranicza widoczność na drodze, a co za tym idzie zmniejsza poziom bezpieczeństwa kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. W efekcie od dawna było już poszukiwane optymalne rozwiązanie, które stanie się odpowiedzią na ten dość kłopotliwy problem. Wobec tego wynaleziono niewidzialną wycieraczkę. Brzmi to trochę bajkowo, jednak jest to rzeczywiste rozwiązanie, które dodatkowo wyróżnia się ogromną efektywnością. 

Niewidzialna wycieraczka to nic innego jak powłoka hydrofobowa. Jest ona nakładana na szybę w taki sposób, by nie była ona w ogóle widoczna. Dzięki temu kierowcy nie mają ograniczonej widoczności, a dodatkowo nie muszą martwić się o to, że wycieraczki w pojeździe nie nadążają za spływającą wodą. Warto zaznaczyć, że powłoka hydrofobowa nakładana na przednią szybę jest niezwykle cienka i praktycznie niezauważalna. Mimo wszystko cechuje się ona ponadprzeciętną odpornością i jest niezwykle trwała. Jak więc widać, niewidzialne wycieraczki to jak najbardziej realne rozwiązanie, które dodatkowo znacznie może podnieść poziom widoczności podczas prowadzenia pojazdu w czasie ulewnego deszczu.

Jak to działa?

Jak działają niewidzialne wycieraczki? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu kierowców. Wynika to z faktu, że przyzwyczajeni jesteśmy do wycieraczek mechanicznych, które mają za zadanie usuwać nadmiar wody z szyby. Niewidzialna wycieraczka, jak sama nazwa wskazuje jest elementem, którego nie da się zobaczyć. Otóż jest to cienka powłoka nakładana na szybę pojazdu o właściwościach hydrofobowych. Te właściwości sprawiają, że woda po niej spływa cienkimi strużkami i nie pozostaje na szybie. W efekcie nawet podczas ulewnego deszczu na szybie nie będą pojawiać się krople czy strumienie, które znacznie ograniczają widoczność podczas prowadzenia pojazdu. Taka powłoka hydrofobowa więc efektywnie spełnia rolę niewidzialnej wycieraczki i staje się dla nich niezwykle skuteczną alternatywą.

Jak dbać o niewidzialną wycieraczkę?

Powłoka hydrofobowa na szybie samochodu, która spełnia rolę niewidzialnej wycieraczki sama w sobie jest niezwykle trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia. Niemniej jednak nie zwalnia to kierowców z konieczności zadbania o tego typu niewidzialną wycieraczkę. Przede wszystkim szybę z niewidzialną wycieraczką trzeba regularnie myć. Zabrudzenia i kurz skutecznie osłabiają właściwości hydrofobowe. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że przy myciu szyby nie można wykorzystywać szorstkich i rysujących akcesoriów, które mogą doprowadzić nawet do zdarcia powłoki hydrofobowej. Najlepiej więc jest oczyszczać szybę przy pomocy miękkich ściereczek i specjalnie przeznaczonych do tego środków czystości o nieagresywnym działaniu.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz