Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Czym jest geometria kół samochodu? Kiedy należy ją wykonać?

13 lutego 2019 geometria kół samochodu


Będąc posiadaczem auta z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, że wydatki nie kończą się na jego zakupie czy uzupełnianiu paliwa co pewien czas. Wielu doświadczonych kierowców mówi wprost, że utrzymanie samochodu to spory wydatek. Po zakupie swojego pierwszego pojazdu z pewnością jesteś niezwykle dumny nawet jeśli mówimy o aucie używanym. W dość szybkim tempie spotkasz się z wieloma nowymi hasłami jak chociażby geometria samochodu. Co ona oznacza? Czy powinniśmy się bać?

Geometria kół – co kryje się za tą definicją?

Odpowiednio ustawiona geometria kół to przede wszystkim bezpieczeństwo. Jeśli o nią zadbamy to możemy być pewni, że samochód będzie się nam dobrze prowadziło. Poza tym zadbamy także o to, by nasze opony zużywały się równomiernie. W grupę najważniejszych elementów geometrii samochodu wchodzi:

  • Zbieżność kół;
  • Kąt pochylenia kół;
  • Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy;
  • Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy.

Geometria kół samochodu – kiedy warto ją sprawdzić?

Mówiąc o geometrii pojazdu mamy głównie na myśli własne bezpieczeństwo, ale także naszych bliskich, z którymi podróżujemy. Dlatego też nie możemy sobie pozwolić na niebezpieczne sytuacje. By ich zapobiec warto co roku sprawdzić geometrię auta. Najlepiej z góry założyć sobie stały termin, w którym będziemy to robili. Wydaje się, że najlepiej będzie o to zadbać wraz z przygotowaniem samochodu do lata. Zatem w okresie wiosennym w marcu warto już o tym pomyśleć. Może się jednak wydarzyć się i tak, że będziemy musieli wykonać to szybciej. Oznaki dawane przez nasze auto mogą nas ku temu zastanowić. Jeśli zauważyłeś, że Twój pojazd ściąga na jedną ze stron to znak, że czas na geometrię samochodu.

Tak naprawdę sami w prosty sposób już dzisiaj możemy sprawdzić czy nasze auto nie zjeżdża za bardzo na lewą lub prawą stronę. Jadąc równą drogą należy puścić kierownicę. Jeśli pojazd zaczyna samowolnie skręcać to możemy być pewni, że geometria samochodu nas nie ominie w najbliższym okresie. Co jeszcze powinno w nas zbudzić niepokój? Takie zachowanie auta jak chociażby jego spóźniona reakcja na nasze manewry kierownicą. Kolejną sytuacją jest pisk opon podczas zakrętów. O ile nasza prędkość nie jest zbyt wysoka to również należy wykonać geometrię pojazdu.

Źle ustawiona geometria samochodu – jakie są jej skutki?

Znacząco obniżony poziom bezpieczeństwa podczas jazdy niezależnie od warunków. Właśnie tym skutkuje źle ustawiona geometria auta. Jadąc na prostej drodze nasz pojazd może ściągać na jedną ze stron, a przez to opuszczać swój tor jazdy. To niezwykle niebezpieczne, ponieważ może to doprowadzić do wypadku. Dodatkowo musimy liczyć się z szybszą wymianą opon. Jak już poniekąd zostało wyżej wymienione w takich przypadkach znacząco się one zużywają, a do tego nierównomiernie. Dlatego też szybciej będziemy musieli pomyśleć o zakupie nowego kompletu ogumienia.

Podsumowując temat geometrii kół i zbieżności

Nie ulega wątpliwości, że warto co najmniej co rok wykonywać geometrię auta. Dobrze ustawiona geometria samochodu to przede wszystkim bezpieczeństwo. A to przecież powinno być dla nas najważniejsze podczas jazdy. Pamiętajmy, że nie ważna jest tutaj pogoda, podłoże czy samochód jakim dysponujemy. Może się to przytrafić każdemu z nas. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji warto wykonać geometrię pojazdu. To wydatek rzędu ok. 200 złotych, który nie ma porównania dla naszego zdrowia i życia.

Partner wpisu SzukamLapka.pl

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wideorejestrator Samochodowy
Używany SEAT z pewnym pochodzeniem
Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego