Badania techniczne pojazdów są podstawowym sposobem na sprawdzenie rzeczywistego stanu samochodu oraz ustalenie, czy nie zagraża on kierowcy oraz innym członkom ruchu drogowego. Dlatego każdy właściciel pojazdu ma obowiązek regularnego kontrolowania stanu technicznego swojego samochodu na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
Obowiązkowe przeglądy w OSKP
Częstotliwość obowiązkowych badań technicznych uzależniona jest od wieku pojazdu. Nowe samochody, zakupione bezpośrednio w salonie powinny przejść pierwszą kontrolę jeszcze przed upływem 3 lat od momentu pierwszej rejestracji. Zasada ta nie dotyczy jednak pojazdów z instalacją LPG, które należy kontrolować co roku. Następne badanie nowego samochodu powinno odbyć się przed upływem 5 lat od jego zarejestrowania. Kolejne badania techniczne powinny odbywać się już corocznie, aż do osiągnięcia 25 lat od daty pierwszej rejestracji. Wtedy pojazdy uzyskują status zabytków i nie podlegają już obowiązkowi sprawdzania stanu technicznego.
Terminy obowiązkowych przeglądów nie zostały ustalone przypadkowo. Każdy samochód na skutek zwykłej eksploatacji powoli się zużywa i to najczęściej w sposób początkowo niezauważalny dla kierowcy. Brak wyraźnych oznak w postaci zaburzenia pracy silnika lub układu kierowniczego wcale nie musi oznaczać, że samochód jest w doskonałym stanie technicznym. Dlatego podczas regularnej kontroli diagności mogą przeprowadzić pełne badanie pojazdu oraz szybko wykryć ewentualne usterki. Kierowca, który nie otrzymał pozytywnej opinii ma 14 dni na wymianę lub naprawę wadliwego elementu. Samochód może przejść przegląd dopiero po wyeliminowaniu wszelkich uszkodzeń.
Niepokojące objawy
Poza obowiązkowym badaniem technicznym, dzięki któremu pojazd otrzymuje zezwolenie na poruszanie się po drogach, właściciel samochodu może udać się na kolejne badanie, jeśli tylko pojawi się taka potrzeba. Wszelkiego rodzaju niepokojące dźwięki, które nie były wcześniej słyszalne podczas codziennej jazdy lub zauważalne wycieki powinny być powodem do szybszego odwiedzenia najbliższego warsztatu.
Warto również stale monitorować spalanie paliwa, ponieważ anomalie w działaniu układu paliwowego oraz silnika wymagają pilnego skontrolowania ich przez specjalistę. O zaburzeniach w pracy jakiegokolwiek układu i systemu w samochodzie informują też kontrolki na desce rozdzielczej oraz bezpośrednie powiadomienia sugerujące usterkę konkretnego elementu.
Finalnie, o konieczności wykonania dodatkowego badania technicznego, może również zadecydować tzw. siła wyższa, czyli funkcjonariusz policji. Podczas rutynowej kontroli lub zatrzymania na skutek złamania prawa policjant ma prawo skierować pojazd na kolejne badania techniczne. Zlecenie dodatkowych badań przez funkcjonariusza jest zazwyczaj podyktowane wyjątkowo złym stanem technicznym lub podejrzeniem zainstalowania przez kierowcę ulepszeń, które nie do końca spełniają normy pojazdów dopuszczonych do ruchu.
Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu?
Podczas przeglądu stanu technicznego pojazdu kierowca może w pełni zaufać diagnoście przeprowadzającemu badanie. Jedynym czynnikiem, który zależy od właściciela samochodu, jest wybór zaufanej i certyfikowanej OSKP, która ma odpowiednie uprawnienia. Szukając profesjonalnej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Tomaszowie Mazowieckim warto skorzystać z usług firmy Aspol, specjalizującej się nie tylko w badaniach technicznych, ale i naprawie pojazdów oraz sprzedaży części samochodowych.
W trakcie badania stanu technicznego pojazdu diagnosta najpierw sprawdzi zgodność numeru VIN w dokumentacji i na tabliczce znamionowej. Skontrolowana zostanie również obecność niezbędnego wyposażenia, takiego jak trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica z aktualną datą ważności. Oprócz dokumentacji kontroli zostaną poddane hamulce, zawieszenie, nadwozie, układ kierowniczy, silnik, oświetlenie, a także układ wydechowy oraz ogumienie.