Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Upoważnienie rejestracji samochodu i pomoc pełnomocnika

29 listopada 2018


Wydział komunikacyjny jest zlokalizowany w urzędzie miasta, gminy czy powiatu. W przypadku zmiany właściciela pojazdu ale nie tylko należy taki wydział odwiedzić. Każdą zmianę, która dotyczy dowodu rejestracyjnego należy załatwiać przez ten urząd. W takiej sytuacji wcale nie musimy osobiście zgłaszać się, by załatwić sprawę przerejestrowania samochodu. Nowej rejestracji również możemy dokonać przez osobę upoważnioną. Wówczas niezbędne jest upoważnienie rejestracji samochodu.

Jeżeli chcemy uniknąć kolejek w wydziale komunikacji, możemy skorzystać z pomocy osoby trzeciej. Taka osoba może za nas zarejestrować nasz pojazd. Może również dokonać innych zmian, do których ją upoważniamy. Jeszcze kilka lat temu kolejki gromadzące się pod drzwiami odpowiedniego magistratu mogły odstraszyć. Działo się tak, z powodu dużej ilości pojawiających się na naszym rynku używanych samochodów z zagranicy. Już wówczas wiele osób osobiście nie stawiało się w miejscu rejestracji samochodu.

Formalności jest sporo, ale kolejki już zostały zmniejszone. Nadal korzysta się z pomocy innych osób. Pierwszym powodem jest brak czasu. Pracując na cały etat, często poza miejscem zamieszkania nie mamy po prostu możliwości odwiedzić wydziału komunikacyjnego. A on otwarty jest w urzędowych godzinach. Dlatego formalności może załatwić przez nas zupełnie ktoś inny. Czy wystarczy zwykłe upoważnienie? Taki dokument powinien posiadać odpowiednie cechy.

Osoba przez nas wyznaczona do załatwienia spraw formalnych w urzędzie może także wyrejestrować nasz samochód. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku chęci wyrejestrowania pojazdu i jednoczesnego pobytu w szpitalu, bądź poważnej choroby. Pełnomocnik może wówczas zrobić to za nas. Tak samo dzieje się w przypadkach mniej formalnych. Jeżeli musimy odebrać dowód rejestracyjny pojazdu albo po prostu oddać go do wymiany – także taka pomoc może okazać się niezbędna. Może okazać się, że upoważnienie ma określoną formę i jego wzór jest dostępny w urzędzie miasta. Bardzo możliwe, że znajdziemy go również na stronie internetowej wydziału komunikacji.

DriveOMNI

W naszej redakcji przygotowujemy artykuły, które nie tylko pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z samochodami i motocyklami, ale także inspirują do odkrywania nowych dróg i doświadczeń na czterech lub dwóch kółkach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wideorejestrator Samochodowy
Używany SEAT z pewnym pochodzeniem
Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poznaj ratę leasingu nowego auta firmowego